نحوه صحیح استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان


نحوه صحیح استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان

اسپری فوم پلی اورتان یک نوع درزگیر است که به کمک رطوبت موجود در هوا خشک شده، در حین خشک شدن منبسط می‌شود و به شکل آئروسل نیمه‌سفت برای نصب، تزریق و عایق‌سازی به کار می‌رود. در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان و کاربردهای آن را به طور کامل توضیح دهیم.

فوم‌های پلی اورتان عمدتاً برای مونتاژ درب و پنجره، به عنوان پرکننده، عایق صوتی و حرارتی، مانع ضد آب و عایق در برابر آتش استفاده می‌شوند. فوم پلی اورتان به سرعت با رطوبت موجود در هوا واکنش می‌دهد و پس از استفاده منبسط می‌شود. این فوم به دلیل قدرت چسبندگی بالا به خوبی به سطوحی که بر روی آن‌ها اعمال شده می‌چسبد. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری درباره درزگیر پلی اورتان و نحوه صحیح استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان به دست آورید، تا پایان این مطلب از سایت رایمند تجارت با ما همراه باشید.

اسپری فوم پلی اورتان در کجا کاربرد دارد؟

مونتاژ در و پنجره، مهم‌ترین کاربرد اسپری فوم درزگیر پلی اورتان است. این فوم همچنین برای عایق‌کاری تأسیسات برق، لوله‌های آب سرد و گرم، چسباندن کاشی‌های سقف، عایق کردن تراس‌ها، ساختمان‌های بتنی، عایق‌کاری سقف‌های صنعتی، سردخانه‌ها و کارخانه‌های یخ‌سازی، عرشه کشتی‌ها و قایق‌های تفریحی، پر کردن فضاهای خالی و عایق‌بندی انبارهای مواد غذایی خشک استفاده می‌شود.

انواع فوم پلی اورتان بر اساس نحوه اعمال و کاربرد

انواع اسپری فوم پلی اورتان بسته به نوع کاربرد و نحوه اعمال، به دو بخش تقسیم می‌شوند:

۱- انواع فوم پلی اورتان با توجه به نحوه اعمال

 • اسپری شلنگی: می‌توان از آن به عنوان رایج‌ترین و پرفروش‌ترین فوم پلی اورتان در بازار نام برد. به دلیل سرعت انبساط بالا، برای پر کردن فضاهای خالی ترجیح داده می‌شود.
 • اسپری گانخور: با گان مخصوص استفاده می‌شود. این محصول برای افراد حرفه‌ای مناسب‌تر است. به دلیل نرخ انبساط کم، برای پر کردن فضاهای خالی نسبتاً باریک گزینه‌ای فوق‌العاده به شمار می‌رود.

۲- انواع فوم پلی اورتان با توجه به کاربرد مورد نظر

 • فوم برای پر کردن فضاهای خالی: این محصول استاندارد، پرکاربردترین نوع فوم است.
 • فوم چسبنده: فوم‌هایی هستند که به دلیل دارا بودن سرعت انبساط بسیار پایین نسبت به فوم‌های استاندارد و پلیمر متراکم‌تر، خاصیت چسبندگی بیشتری دارند. مواد عایق حرارتی، بتن، آجر و مصالح ساختمانی مختلف مانند سنگ مرمر را می‌توان با استفاده از این نوع فوم چسباند.

 

از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان

 

استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان به عنوان عایق صدا، گرما و آب

آیا می‌دانستید که استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان به عنوان یک عایق بسیار رایج است؟ در ادامه با این کاربرد خاص فوم‌های پلی اورتان بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • عایق صدا: از فوم پلی اورتان برای پر کردن فضای خالی بین مواد عایق صدا، فضای خالی در و پنجره، جلوگیری از عبور صدا، گرما و هوا، عایق‌کاری محیط مجاری دریچه، دودکش‌ها و واحدهای آب و هوایی بیرون‌زده از ساختمان‌ها و بسیاری موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود.
 • عایق حرارتی: فوم‌های ۲ جزئی سفت و سخت (قوی) به عنوان عایق حرارتی ترجیح داده می‌شوند. انواع فوم‌های پلی اورتان که برای دماهای پایین ساخته شده‌اند، به عنوان یک عایق حرارتی عالی حتی در شرایط بسیار چالش‌برانگیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • عایق آب: یکی از مزیت‌های فوم پلی اورتان (اگر به درستی اعمال و کاملاً خشک شود) این است که آب به هیچ وجه نمی‌تواند به آن آسیب برساند. فوم‌های پلی اورتان تک جزئی در فضاهای باز، استخرها، چسباندن سنگ‌های تزئینی به یکدیگر، جلوگیری از نشت آب از مفاصل مکانیسم‌ها و آنتن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. فوم‌های پلی اورتان موجود در فروشگاه رایمند، عمر طولانی داشته و به عنوان یک عایق بسیار مناسب عمل می‌کنند.

 

کاربرد اسپری فوم پلی اورتان

 

نحوه صحیح استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان

برای استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان به شکل صحیح باید یک سری فاکتورها از جمله شرایط جوی، انواع مختلف بستر و دما را مد نظر قرار دهید.

سطوح باید تمیز، خشک و عاری از گرد و غبار و چربی باشند تا از چسبندگی خوب فوم پلی اورتان به بستر اطمینان حاصل شود. در بسترهای فلزی بهتری است سطح از هر گونه زنگ‌زدگی عاری باشد. برای اطمینان از چسبندگی خوب روی بسترهای فلزی، استفاده از پرایمر مناسب توصیه می‌شود و بهتر است دمای بستر در هنگام استفاده از فوم پلی اورتان حداقل ۵ درجه سانتی‌گراد باشد. در ادامه مراحل استفاده از فوم پلی اورتان را بررسی خواهیم کرد:

۱- قوطی فوم را محکم تکان دهید

قبل از استفاده، باید قوطی فوم پلی اورتان را حداقل ۲۵ بار تکان دهید تا اطمینان حاصل کنید که فوم چسبناک پلی اورتان و پیشرانه کاملاً با یکدیگر مخلوط شده‌اند. به این ترتیب شما یک جرم همگن ایجاد می‌کنید و پیشرانه می‌تواند سه وظیفه مهم خود را انجام دهد. این وظایف عبارتند از:

 • عمل کردن به عنوان محرک فوم چسبناک پلی اورتان
 • کمک به تخلیه فوم از داخل قوطی
 • به عنوان یک ماده منبسط کننده برای فومی که از قوطی خارج می‌شود عمل کرده و ساختار منافذ ریز را در فوم ایجاد می‌کند که باعث عایق شدن آن می‌شود.

اگر از قوطی برای مدت طولانی‌تری استفاده می‌کنید، هر چند وقت یکبار دوباره آن را تکان دهید.

اگر فراموش کنیم قوطی را تکان دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟

فوم و پیشرانه یک ماده همگن تشکیل نمی‌دهند و فوم فقط کمی منبسط می‌شود.

 

نحوه صحیح استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان

 

۲- فوم را وارونه روی بستر مورد نظر اعمال کنید

متخصصان می‌دانند که قوطی‌های فوم پلی اورتان باید طوری نگه داشته شوند که دریچه رو به پایین باشد. این تنها راه برای تخلیه صحیح قوطی است.

چرا؟ برخلاف قوطی‌های آئروسل کلاسیک، قوطی‌های فوم دارای لوله بالابر نیستند که با فشار دادن سر اسپری، محتوای مایع را به بیرون پمپاژ کند. از آنجایی که فوم پلی اورتان چسبناک است، چنین لوله انتقالی به راحتی مسدود می‌شود.

در عوض باید برای استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان، قوطی را وارونه خالی کرد. این باعث می‌شود که توده چسبناک به سمت پایین حرکت کند. مقدار کافی فوم در شیر جمع می‌شود و می‌توانید فوم را به راحتی و به طور یکنواخت اعمال کنید.

۳- فوم را خیس کنید

اکثر فوم‌های تک جزئی برای سفت شدن نیاز به جذب مقدار مشخصی رطوبت از محیط دارند؛ بنابراین، بستر و فوم تازه اعمال‌شده بر روی آن، باید با آب مرطوب شوند.

به عنوان یک قاعده کلی، خوب است بدانید یک قوطی فوم پلی اورتان با ۷۵۰ میلی‌لیتر فوم به حدود ۶۰ میلی‌لیتر آب برای سخت شدن نیاز دارد.

اگر رطوبت کافی وجود نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

فوم کندتر سفت شده و کمتر منبسط می‌شود. در بدترین حالت، ممکن است بعداً دچار انبساط شود.

 

نکات مهم هنگام استفاده از اسپری فوم پلی اورتان

 • فوم پلی اورتان تقریباً به تمام سطوحی که محکم، تمیز و عاری از گرد و غبار و چربی باشند می‌چسبد. سیلیکون خالی، روغن، گریس، پلی اتیلن، تفلون یا سطوح مشابه برای فوم پلی اورتان مناسب نیستند.
 • موادی که می‌توانند به طور فعال رطوبت را جذب کنند، به عنوان مثال گچ استثنا به شمار می‌روند. البته باید این سطوح را به اندازه کافی مرطوب کنید تا اطمینان حاصل شود که فوم به رطوبت کافی برای خشک شدن دسترسی دارد.
 • فوم‌های تک جزئی معمولی باید در دمای بین ۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد اعمال شوند تا فوم سخت‌شده کیفیت لازم را داشته باشد.

 

استفاده از اسپری فوم پلی اورتان

 

سخن پایانی

اسپری فوم پلی اورتان یک درزگیر و عایق بسیار کاربردی است که در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به نحوه استفاده از اسپری فوم درزگیر پلی اورتان پرداختیم و نکات مهمی که باید حین این کار در نظر گرفته شوند را نیز شرح دادیم.

قبل از استفاده از فوم پلی اورتان، حتماً قوطی را کامل تکان دهید تا مواد داخل آن باهم مخلوط شوند و ماده یکدستی به وجود آید. همچنین هنگام اعمال فوم، حتماً قوطی را به صورت وارونه نگه دارید تا فوم راحت‌تر از آن خارج شود. هم ‌اکنون می‌توانید با کارشناسان رایمند تجارت تماس بگیرید، تا اسپری فوم پلی اورتان را در حالت‌های شلنگی، گانخور و پاک‌کننده از بهترین برندهای معتبر خریداری کنید.

 

تمامی حقوق این سایت برای شرکت رایمند تجارت محفوظ می باشد