آب بندی استخر

برخورداری از استخر برای هر خانه یا ویلایی، ویژگی بسیار مثبتی تلقی می شود که باعث افزایش قیمت ملک شده و افراد بیشتری برای خرید آن متقاضی می شوند. از طرفی دیگر ممکن است یک فرد برای خانه یا ویلای شخصی خود، بخواهد از استخر استفاده کند و اوقات فراغت خود را در آن جا بگذارند. طراحی و ساخت استخر در یک محیط مسکونی در چندین مرحله مختلف انجام می شود. آب بندی استخر یکی از مهم ترین مراحل است که بایستی به درستی انجام شود.
 
 
 
 
شایان ذکر است که به غیر از استخر اماکن خصوصی، استخر های عمومی نیز باید به طور اصولی آب بندی شوند. به دلیل اهمیت موضوع تصمیم گرفته ایم که در این مقاله شما را با نحوه انجام این کار و روش های مختلف آن آشنا کنیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.
 
 

آب بندی استخر چیست؟

استخر ها به دلیل ماهیتی که دارند، همواره از آب پر می شوند. اما در اثر عوامل مختلفی ممکن است که دیوار ها یا کف استخر ها دچار خرابی شود و در اثر ترک برداشتن، شکستن و... آب به بیرون از استخر نشت کند. بی شک نشتی آب استخر به محیط بیرونی می تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد.
مهندسین و سازندگان استخر برای جلوگیری از این پدیده، استخر را آب بندی می کنند. آب بندی استخر در حقیقت به روش های مختلفی گفته می شود که در اثر انجام آن ها استخر عایق می شود و از نشتی آب احتمالی پیشگیری می شود. البته آب بندی مزایا دیگری نیز دارد. ب عنوان مثال باعث زیبا تر شدن استخر، محافظت از سازه استخر در برابر یخ زدگی و سرما و... می شود. انجام آب بندی برای استخر ها یک کار ضروری است و هر شخصی حتماً باید این مرحله را انجام دهد. 
 
 
 
 

نحوه عایق بندی استخر

برای عایق بندی استخر لازم است تا محیط استخر ابعاد و اندازه های آن و مصالحی که سازه با آن ساخته شده است بررسی شوند. پس از انجام بررسی های فنی و مهندسی، از بین روش های مختلف، یک روش مناسب انتخاب شده و مطابق با روش انتخابی، مراحل عایق بندی انجام می شود. 
 
 

انواع روش های آب بندی استخر

برای آب بندی استخر روش های مختلفی وجود دارد و انواع مختلفی از مصالح و مواد به عنوان چسب آب بندی استخر مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه می خواهیم روش های مختلف آب بند کردن استخر ها را برای شما توضیح دهیم.
 
 

روش آب بندی با چسب کاشی

استفاده از چسب کاشی به تنهایی برای آب بند کردن استخر مؤثر نیست، اما می توان از آن به عنوان یک روش کمکی برای آب بند کردن استخر استفاده کرد. در حقیقت چسب کاشی نقش بسیار مؤثری در کاهش نفوذ آب دارد. چسب کاشی از پلیمرهایی با پایه سیمانی تشکیل شده اند که به شدت باعث مقاومت و دوام چسب در برابر آب می شوند. 
 
 

روش آب بندی با پودر پلیمر

استفاده از پودر پلیمر یکی دیگر از روش های آب بند کردن استخر دانسته می شود. استفاده از پودر پلیمر به عنوان یکی از بهترین روش های عایق بندی استخر شناخته می شود. در این روش پس از تمیز و همسطح کردن استخر، لازم است تا پودر پلیمری را با آب مخلوط کرده بر روی سطح استخر پاشید. سپس لازم است به مدت یک روز منتظر ماند تا مخلوط به طور کامل خشک شود.
 
 

روش آب بندی با مایع پلیمر

این روش نیز همانند استفاده از پودر پلیمر است. تنها با این تفاوت که به جای پودر از مایع پلیمر استفاده می کنند. استفاده از مایع پلیمر برای محافظت از استخر نتیجه بهتری دارد. البته استفاده از پودر و مایع پلیمر نیازمند تخصص بالا و تجربه زیاد است. 
 
 

روش آب بندی با پودر کریستال

استفاده از پودر کریستال برای استخر هایی با جنس بتن، بسیار مؤثر و کارآمد است. در این روش پودر کریستال با آب مخلوط شده و یک ماده‌ای بسیار محکم و قوی تولید می شود. این ماده در عمق بتن نفوذ کرده دارد و از نشت استخر پیشگیری می کند. شایان ذکر است که استفاده از این روش بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است. از این رو طرف داران زیادی دارد. 
 
 

روش آب بندی با خمیر مایع

در روش آب بندی با خمیر مایع از ماده‌ای به شکل خمیر استفاده می شود. این ماده در بازار به راحتی قابل دسترس بوده و شما می توانید آن را از فروشگاه های مختلف تهیه کنید. از الیاف و پلیمرهای مخصوص و رزین آب‌بندی برای ساخت این ماده استفاده می شود. چسب یا خمیر مایع، از حالت کشسانی بالایی برخوردار است از این رو یک لایه مقاوم در برابر حرارت و برودت در استخر ایجاد می‌کند. 
 
 
 
 

انواع چسب آب بندی استخر

امروزه از چسب های مختلفی برای آب بندی کردن استخر ها استفاده می کنند. این چسب ها در انواع مختلفی ساخته می شوند و هر کدام از آن ها ویژگی های منحصر به فردی دارند اما با این همه حالی می توان هدف استفاده از همه آن ها را یکسان دانست. در ادامه به بررسی بیشتر انواع چسب آب بندی استخر خواهیم پرداخت. 
 
 

آب بندی استخر با چسب بتن

چسب بتن یکی از بهترین روش های آب بندی کردن استخر است به دلیل آن که قیمت چسب آب بندی استخر از نوع بتنی نسبت به دیگر چسب ها ارزان تر است، استفاده از این روش اقتصادی و مقرون به صرفه دانسته می شود. در واقع در عایق بندی بسیاری از استخر های عمومی از چسب بتنی استفاده می شود. 
 
 
 
 

آب بندی استخر با چسب نانو

چسب نانو یکی از جدید ترین نوع چسب آب بندی استخر است که ویژگی های بیشتری نسبت به دیگر چسب ها دارد. این نوع از چسب ها بر پایه رزین های آکریلیک ساخته می شوند و از ویژگی نفوذ عالی در انواع سطح برخوردار هستند. شما می توانید با استفاده از این نوع چسب، در عرض 12 ساعت، استخر خود را آب بندی کنید.
 
 

آب بندی استخر با چسب پلی اورتان

یکی دیگر از انواع چسب آب بندی استخر، چسب های پلی اورتان هستند که از مقاومت بالا در مقابل نفوذ آب برخوردارند از این رو شما می توانید از این چسب با هدف آب بندی کردن استخر استفاده کنید. از چسب پلی اورتان برای آببندی درزهای بزرگ استخرها استفاده می شود. چسب های پلی اورتان یکی از بهترین نوع چسب آب بندی استخر هستند و شما می توانید با خیال آسوده این محصول را تهیه کنید. 

 

تمامی حقوق این سایت برای شرکت رایمند تجارت محفوظ می باشد