چگونه چسب سیلیکونی را پاک کنیم؟


چگونه چسب سیلیکونی را پاک کنیم؟

چسب سیلیکونی چیست و چگونه می‌توانیم آن را از روی سطوح پاک کنیم؟ از بهترین چسب‎هایی که در دمای بالا و دمای پایین بسیار کاربرد دارند می‎توان به چسب سیلیکون اشاره کرد. در این مقاله شما را در مورد نحوه پاک کردن چسب سیلیکون از شیشه،چوب،دست و... راهنمایی می‌کنیم.خواندن این مقاله برای شما، خالی از لطف نیست!

چسب سیلیکونی چیست

چسب سیلیکون (آکواریوم) که از ترکیب سیلیکون و اکسیژن تولید شده،یک ماده همه کاره، مقاوم در برابر آب و هوا(رطوبت) و با ماندگاری طولانی است که برای عایق‌بندی انواع سطوح سخت مانند کاشی،سنگ مرمر، بُتن و... استفاده می شود. درزگیرهای سیلیکونی به دلیل خواص مقاوم در برابر آب و هوا و سازگاری با بسیاری از موارد، کاربردهای مختلف خانگی و  حرفه‎یی مانند نصب پنجره‎های شیشه‎ای، عایق‎بندی سینک،توالت،دوش و ...را دارد. چسب‌های سیلیکونی هم‌چنین برای تعمیر لوله ها و خطوط آب توسط لوله کش ها استفاده می شود. چسب و درزگیر سیلیکون برخلاف بسیاری از چسب های دیگر دربرابر تغییرات جوی نیز بسیار مقاوم است. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چسب سیلیکون چیست را مطالعه کنید.

اما برای پاک‌کردن چسب سیلیکون از روی سطوحی مانند شیشه،چوب، دست و... باید چگونه عمل کرد؟

روش های پاک کردن چسب سیلیکونی

پاک کردن چسب سیلیکون از روی شیشه

پاک کردن سیلیکون از روی شیشه

حذف سیلیکون از شیشه شامل استفاده از حلال های سیلیکونی و از بین بردن درزگیرهای پخته شده است. حلال ها چسبندگی را ضعیف می کنند در حالی که خراش دادن به صورت  دستی آن را از شیشه جدا می کند. سخت ترین کار، تهیه حلال مناسب است که سیلیکون را بدون آسیب رساندن به شیشه پاک می کند.

پاک کردن چسب سیلیکون از روی چوب

پاک کردن سیلیکون از روی چوب

فرآیند پاک کردن چسب سیلیکون از چوب بسیار ساده است، تنها چیزی که لازم دارید یک منبع گرمایی است که به چوپ آسیبی وارد نکند. با استفاده از یک منبع گرمایی، سیلیکون موجود روی چوب را نرم کنید. هنگامی که نرم شد از یک تیغ تیز یا یکی از ابزارهای  برش،  برای خراشیدن درز استفاده کنید. سپس ازیک نوع چربی زدا استفاده کنید و آن را روی درز اسپری کنید. مراقب باشید روی چوب اسپری نکنید. بعد چند دقیقه دوباره آن را بشویید. سپس،با استفاده از یک پارچه مرطوب، تمام چسب‎های باقی مانده را پاک کنید. هنگامی که تمام چسب‌ها از چوب برداشته شد، می‌توانید از روغن بذر کتان جوشانده برای محافظت از سطح چوب برای آینده ااستفاده کنید.

برای مشاهده انواع چسب سیلیکون در فروشگاه رایمند تجارت روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

چگونگی پاک کردن چسب سیلیکون از  روی دست

پاک کردن سیلیکون از روی دست

قبل از این‌که چسب روی دست‌تان خشک شود تا جایی که می توانید درزگیر را،از روی دست بردارید. چسب سیلیکونی می تواند به شدت چسبناک باشد، بنابراین هر چه در ابتدا بتوانید چسب را از روی دستان خود جدا کنید، تمیز کردن کامل دست ها در طولانی مدت آسان تر خواهد بود. به محض این‎که متوجه ایجاد درز روی دستان خود شدید، با استفاده از دستمال کاغذی، بلافاصله آن را پاک کنید.

-  از حوله پارچه ای استفاده نکنید. زیرا پس از خشک شدن سیلیکون، پاک کردن آن بسیار دشوار است  هنگامی که چسب اضافی را از روی دستان خود پاک کردید، با استفاده از یک نایلون پلاستیکی دستان خود را مالش دهید.

- دستان خود را با آب بشویید. اگرچسب  روی دست شما خشک نشده باشد، می‌توانید قسمت زیادی از آن را با یک دستمالکاغذی یا نایلون  پلاستیکی پاک کنید. در حین شستشو، مرتباً دستان خود را با اسفنج، دستمال کاغذی پاک کنید.

- در مرحله بعد، دست های خود را با پارچه یا حوله کاغذی خشک کنید. آنها را به دقت بررسی کنید. دقیق باشید - حتی مقدار  کمی از آن، پس از خشک شدن می تواند آزار دهنده باشد. اگر مشاهده کردید که سیلیکونی باقی مانده است، دوباره مراحل بالا   را تکرار کنید تا زمانی که پاک  شود.

- وقتی چسب سیلیکونی، نازک یا به صورت قطره‌های کوچک روی دست‌های شما پخش می‌شود، می‌تواند خیلی سریع‌تر خشک شود. به همین دلیل، زمانی که می‌خواهید درزهای سیلیکونی را از دست‎تان پاک کنید، زمان بسیار مهم است. هرچه سریعتر  شروع به پاک‌کردن آن از دستان خود کنید.

- اگر نکات بالا را امتحان کرده اید و نتوانسته اید چسب را از دست خود پاک کنید، به احتمال زیاد، چسب روی دستان‌تان خشک  شده است. متأسفانه، از آن‎جایی که چسب خشک ،یک چسب قوی است و اساساً ضد آب است، دستمال کاغذی، نایلون های   پلاستیکی و آب کمک زیادی به حذف آن نمی کنند. در این مورد، بهتر است یکی  از روش‌های خانگی را امتحان کنید.یکی از محلول های رایج برای پاک کردن انواع چسب، استون( ماده حلال و پاک کننده ی لاک ناخن) است. مقداری از استون را روی پنبه بریزید، سپس روی دست و قسمت های چسبیِ دست قرار دهید و نگه دارید تا چسب، حل و پاک شود. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونه چسب آکواریوم را از روی دست پاک کنیم را هم مطالعه کنید.

تمامی حقوق این سایت برای شرکت رایمند تجارت محفوظ می باشد