موارد استفاده از چسب سیلیکون کدامند؟


موارد استفاده از چسب سیلیکون کدامند؟

چسب سیلیکون و موارد استفاده از آن

 

همه ما با چسب های سیلیکونی یا همان چسب آکواریوم آشنایی داریم. در ایران این چسب ها بام های دیگری همچون چسب سیلیکون جهانی یا چسب سیلیکون آکواریوم شناخته می شود. در این مقاله سعی بر این است تا اطلاعاتی در رابطه با چسب سیلیکون و موارد استفاده از آن به زبان ساده بیان شود.

 

همانگونه که میدانید، چسب های سیلیکونی در واقع چسب های پایه حلالی هستند که بیس و پایه آن سیلیس می باشند. به دلیل خواص ذاتی که این چسب ها دارند، چسبندگی و سازگاری آنها با تعداد زیادی از متریال های ساختمانی و سطوح زیاد است. اما به جرات میتوان گفت که مزیت اصلی چسب سیلیکونی با سایر چسب ها در مقاومت حرارتی و همینطور خاصیت الاستیسیته و جابجایی این خانواده از چسب ها می باشد. در رابطه با چسب های سیلیکون پایه میتوان عنوان کرد این چسب ها دسته بندی زیادی از جمله چسب سیلیکون دوجزئی، چسب سیلیکون تک جزئی، چسب سیلیکون حرارتی، چسب سیلیکون حساس به فشار و چسب سیلیکون UV تقسیم بندی می شوند.

 

صنعت اتومبیل و خودروسازی

یکی از صنایع معروف و پرطرفدار که مصرف زیادی از چسب سیلیکون دارد، صنعت خودروسازی است. چسب سیلیکون به عنوان آب بند کننده قطعات بدنه و همچنین به عنوان متصل کننده و واشرسازی در صنعت خودرو کاربرد زیادی دارد. چسب سیلیکون به دلیل مقاومت بالای حرارتی و خاصیت مناسب جذب ارتعاش و لرزش بالایی که دارد، باعث شده که چسبی پر مصرف در ساخت قطعات موتور، سرسیلندر، جعبه دنده و گیربکس خودرو باشد. 

 

چسب سیلیکون جهانی با کیفیت

 

کاربرد چسب سیلیکون در صنعت خودروسازی

 

 

ساخت و تولید قطعات و مونتاژکاری

سازندگان و تولید کنندگان نیاز به چسبی دارند که علاوه بر قدرت چسبندگی به اکثر سطوح نظیر شیشه، آیینه، چوب و فلزات، توانایی تحمل تنش و خاصیت الاستیسیته را داشته باشد. در نتیجه چسب سیلیکون به تولید کنندگان و سازندگان این امکان را می دهد تا بتوانند خلاقیت داشته باشند و از بات چسباندن شیشه، چسباندن آیینه، چسباندن چوب، چسباندن فلزات و آلومینیوم و همچنین چسباندن سرامیک و لمینت خیالی تخت داشته باشند.

 

چسب سیلیکون حرارتی واشرساز

 

 

ساخت آکواریوم شیشه ای

چسب سیلیکون آکواریوم خیال سازندگان آکواریوم های شیشه ای را راحت کرده است. با استفاده از چسب آکواریوم که که مخصوص ماهی یا چسب مخصوص ماهی هم به آن میگویند، امکان ساخت آکواریوم با دهانه های بزرگ که از شیت های شیشه ای بزرگ استفاده شده است را فراهم می کند. ساخت آکواریوم های شیشه ای با استفاده از چسب سیلیکون آکواریوم مخصوص ماهی سبب می شود تا آکواریوم توانایی تحمل فشار بیشتری را داشته باشد.

 

چسب آکواریوم مخصوص ماهی

 

 

صنعت ساختمان

چسب سیلیکون یا همان چسب آکواریوم در صنعت ساختمان بسیار پرکاربرد است و میتوان گفت در رنج قیمتی و کیفیتی که دارد، تقریبا بی رقیب است و حالا حالا ها جایگزینی ندارد. چسب سیلیکونی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد، به دو دسته سیلیکون اسیدی یا سیلیکون خنثی تقسیم بندی می شود. این چسب های سیلیکونی برای تولید و نصب درب و پنجره های دوجداره بسیار پرکاربرد هستند. یکی دیگر از جاهایی که چسب سیلیکون کاربرد اساسی دارد، استفاده از چسب سیلیکون در نمای ساختمان، نمای شیشه ای، نمای کامپوزیت، نمای کرتین وال و نمای اسپایدر و حتی اسکایلایت ها می باشد که برای آب بندی و هوابندی مورد مصرف قرار می گیرند.

 

چسب سیلیکون خالص آکواریوم

تمامی حقوق این سایت برای شرکت رایمند تجارت محفوظ می باشد