کاربرد اسپری چسب 123


کاربرد اسپری چسب 123

یکی از پرکاربردترین انواع چسب‌ها که در مصارف خانگی، کارگاهی و ... به وفور از آن استفاده ‌می‌شود، چسب 123 است. این چسب گاها به همراه اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اسپری چسب 123 به قدری بالاست که برای بسیاری از مصارف مانند چسباندن اجسام در منزل، هنرهای دستی، فعالیت‌های کارگاهی و صنعت و... از آن استفاده ‌می‌شود.

برای استفاده از این اسپری چسب 123 باید آن را بر روی سطح یا قطعه مورد نظر پاشید و سپس عملیات چسباندن را انجام داد. چسب 123 قابلیت اتصال همه نوع از اجسام مانند فلز، چوب، مقوا، پارچه، اکریلیک، پنبه، شیشه، لاستیک، پلاستیک، چرم و... را دارد. علاوه‌بر این به دلیل مقاومت بالا و قدرت چسبندگی فوق‌العاده، دوام و طول عمر بسیار خوبی برای آن‌ شاهدیم. در این محتوا به بررسی موارد استفاده چسب 123 و نحوه استفاده از آن ‌می‌پردازیم.

 

 

کاربرد اسپری چسب 123 چیست؟

 

این چسب به دلیل قدرت و همچنین سرعت بالایی که در سفت شدن و چسبندگی دارد، بسیار پرطرفدار است. کاربرد اسپری چسب 123 به قدری بالاست که نمی‌توان تما‌می ‌آن را در یک بخش ذکر کرد، اما به چند مورد از پرکاربردترین و متداول‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

از جمله صنایعی که از محصول فوق در آن استفاده می‌شود می‌توان به صنایع پلاستیک، ساختمان، بتن، چوب، فلز، پزشکی، خانگی و... اشاره داشت. در این صنایع و کارخانه‌ها از چسب و اسپری چسب ۱۲۳ به وفور برای چسباندن قطعات مختلف استفاده می‌شود. البته ترکیبات و متریال چسب‌هایی که در صنعت به کار ‌می‌رود با چسب‌هایی که برای مصارف خانگی ساخته می‌شوند متفاوت است و نمونه‌های صنعتی از قدرت بالاتری برخوردار هستند.

به طور کلی می‌توان از این چسب برای درزگیری محل‌های مرطوب مانند تانکرهای آب یا درزگیری بخش‌های ساختمانی مانند کاشی‌ها، در و پنجره، مصالح و...استفاده کرد. همچنین از اسپری چسب ۱۲۳ در چسباندن سرامیک، سنگ‌، کاشی و. هم در بخش داخلی ساختمان و هم در نمای خارجی آن استفاده ‌می‌شود. برای تولید انواع مدارهای الکترونیکی، روکش‌ها و ورقه‌ها نیز چسب و اسپری چسب 123 کاربرد دارند.

 

کاربرد اسپری چسب 123 چیست؟

 

 

چگونه از چسب ۱۲۳ استفاده کنیم؟

 

حال به بررسی نحوه استفاده از چسب ۱۲۳ می‌رسیم. کاربرد اسپری چسب 123 بسیار بالا است، اما نحوه استفاده از آن و رعایت نکات در هنگام کار بسیار ضروری‌اند و این نکات بر نتیجه کار تأثیر زیادی ‌می‌گذارند. در بررسی مراحل استفاده از این چسب باید به ترتیب زیر عمل کرد:

 

  • ابتدا سطح مورد نظر را به طور کامل تمیز و خشک کنید. بدین صورت که اگر آلودگی، گرد و غبار، لکه چربی، زنگ زدگی و ... بر روی آن است، این موارد را به طور کامل پاک کنید و همچنین بگذارید رطوبت آن کاملا خشک شود.
  • در مرحله بعد به خود چسب ‌می‌رسید. در صورتی که از اسپری چسب ۱۲۳ استفاده ‌می‌کنید در این مرحله باید آن را بر روی سطح مورد نظر بپاشید و چند لحظه فرصت دهید تا اسپری بخار شود. در ادامه ‌می‌توانید خود چسب ۱۲۳ را بر روی سطح بزنید و سپس جسم مورد نظر را بر روی آن قرار دهید. دقت کنید که در این بخش چند ثانیه جسم را به طور محکم بر روی چسب فشار دهید تا عملیات چسبندگی به خوبی صورت گیرد.
  • در هنگام کار با این چند و یا حتی اسپری چسب ۱۲۳ دقت کنید که بخارات سمی ‌از آن خارج می‌شود، در نتیجه تا حد مکان هنگام کار با آن از ماسک استفاده کرده و اسپری را در محیط آزاد یا محیطی با تصفیه هوا مناسب استفاده کنید. این چسب بر روی سطوح داغ با حرارت بالا کارایی نداشته و خشک نمی‌شود، همچنین به دلیل داشتن قابلیت اشتعال‌زایی آن را از آتش، گرمای زیاد و حرارت دور بدارید.

 

چگونه از چسب ۱۲۳ استفاده کنیم؟

 

 

اسپری چسب ۱۲۳ چه مزایا و معایبی دارد؟

 

از این اسپری چسب برای تما‌می ‌موارد نمی‌توان استفاده کرد و کاربرد بیشتر آن در فعالیت‌های هنری و خانگی به منظور چسباندن سطوح مختلف است. معمولا از این اسپری چسب جهت اتصال قوی‌تر و بهتر اجسام استفاده می‌کنند؛ اما محصول فوق در کنار مزایا دارای معایب و عوارضی نیز است. از جمله این عوارض می‌توان به اشتعال‌زایی، سمیت و حساسیت اشاره داشت. در ادامه برخی از معایب چسب‌های 123 را برایتان شرح داده‌ایم:

 

اسپری چسب ۱۲۳ چه مزایا و معایبی دارد؟

 

سمی بودن

 

در ابتدای استفاده از اسپری چسب ۱۲۳، بخاری از آن خارج ‌می‌شود که این بخار سمی است و احتمال آسیب رساندن به دستگاه تنفسی و مجاری آن را به همراه ‌می‌آورد. به همین منظور توصیه ‌می‌کنیم ‌می‌شود که حتماً هنگام کار با این اسپری چسب ۱۲۳، از ماسک استفاده کرده و آن را در محل‌های سر پوشیده به کار نبرید.

 

 

اشتعال زایی

 

به دلیل متریال و مواد شیمیایی به کار رفته، این اسپری قابلیت اشتعال بالایی دارد، به همین منظور هنگام کار با آن نکات ایمنی را رعایت کرده و آن را از گرمای زیاد، آتش، مواد منفجره و... دور بدارید. همچنین هنگام کار با آن از استعمال دخانیات خودداری کنید

 

 

حساسیت

 

برای ساخت اسپری چسب ۱۲۳ از مواد شیمیایی ویژه استفاده ‌می‌شود که این مواد ممکن است برای برخی افراد حساسیت ایجاد کنند. برای جلوگیری از ایجاد این حساسیت هنگام کار با آن حتماً از لباس‌های ایمنی، ماسک، دستکش، عینک کار و... استفاده کنید. همچنین حد الامکان این اسپری را در هوای باز و محیط آزاد به کار ببرید تا آسیب کمتری برساند. البته حساسیت ناشی از آن بسیار کم است، اما باز هم هنگام کار با اسپری فوق از رعایت نکات ایمنی غافل نشوید.

 

 

چگونه چسب ۱۲۳ را از روی سطوح پاک کنیم؟

 

هنگام کار با اسپری چسب ۱۲۳ یا خود این چسب، احتمال آلوده شدن محیط، لباس، بدن و ... وجود دارد. از آنجایی که این چسب به سرعت خشک می‌شود و همچنین قدرت و استحکام بالایی پس از خشک شدن از خود نشان ‌می‌دهد، پاک کردن آن کار دشواری است، برای این منظور از حلال‌های خاص استفاده ‌می‌کنند.

کاربرد حلال فوق در کنار کاربرد اسپری چسب 123 مهم است و توصیه می‌کنیم که حتماً هنگام خرید خود چسب و اسپری، حلال را نیز تهیه کنید. برای پاک کردن نیز سرعت عمل بسیار مهم است. بلافاصله پس از آلوده شدن سطح مورد نظر چسب را از روی آن پاک کنید. در ادامه حلال را بر سطح مورد نظر بریزید و کمی ‌زمان دهید تا چسب را در خود حل کند، سپس با آب گرم و صابون و دیگر شوینده‌ها آن را بشویید تا به طور کامل تمیز شده و آلودگی از روی آن پاک شود. در ادامه میتوانید با مراجعه به مقاله چسب 123 چگونه پاک میشود؟ اطلاعات کامل تری نسبت به پاک کزدن چسب 123 کسب کنید.

 

چگونه چسب ۱۲۳ را از روی سطوح پاک کنیم؟

 

 

ماندگاری چسب 123 چقدر است؟

 

ماندگاری این چسب بسیار بالاست، اما عوامل محیطی بر روی این ماندگاری و دوام آن تأثیر دارند. یکی از این عوامل متریال و مواد شیمیایی به کار رفته در اسپری یا خود چسب هستند. هرچه این مواد بهتر باشند، قدرت اتصال و مقاومت چسب بیشتر ‌می‌شود.

عامل بعدی تغییرات محیطی و دمایی است. گرمای بیش از حد بافت چسب را برهم زده و خاصیت کشسانی و چسبندگی آن را سست می‌کند. رطوبت نیز بر روی ماندگاری چسب تأثیر ‌می‌گذارد. با توجه به موارد فوق دوام این چسب ‌می‌تواند از یک ماه تا سالیان طولانی متغیر باشد.

 

 

سوالات متداول

 

1- اسپری چسب ۱۲۳ چیست؟

 

این اسپری نوعی گاز بوتان است که از آن به منظور یک فعال کننده برای چسبندگی و خشک کردن استفاده ‌می‌کنند.

 

 

2- از اسپری چسب ۱۲۳ برای چه سطوحی می‌توان استفاده کرد؟

 

از این اسپری برای انواع سطوح چوبی، فلزی، پلاستیکی، مقوایی، شیشه و ... می‌توان استفاده کرد.

 

 

3- دوام چسب 123 چقدر است؟

 

بسته به محیط و شرایط نگهداری دوام این چسب از 1 ماه تا چند سال است.

 

 

جمع بندی

 

چسب ۱۲۳ یکی از محکم‌ترین و بادوام ترین انواع چسب‌هاست که کاربرد بالایی در صنعت، فعالیت‌های خانگی، کارگاهی و ... دارد. این چسب در شکل‌های مختلفی در بازار موجود است که ‌می‌توان آن را با اسپری نیز تهیه کرد. کاربرد اسپری چسب 123 بدین صورت است که سطح مورد نظر را برای عملیات چسبندگی آماده کرده و همچنین خشک شدن سریع‌تر را به همراه ‌می‌آورد. به همین منظور آن را بر روی سطح مورد نظر به کار ‌می‌برند.

چسب 123 کاربرد بسیار بالایی دارد و در استفاده از آن باید به نکاتی نظیر تمیز بودن سطح مورد نظر، نبود رطوبت، عدم استفاده در سطوح گرم و حرارتی و... دقت کرد. یکی از نکات مهم در هنگام استفاده از اسپری چسب ۱۲۳ استفاده از پوشش حفاظتی و ایمنی و همچنین تهویه مناسب است. این اسپری را حتما در محیط‌های باز به کار ببرید و در هنگام کار از ماسک و دستکش، لباس محافظتی، عینک کار و ... استفاده کنید.

تمامی حقوق این سایت برای شرکت رایمند تجارت محفوظ می باشد