راهنمای خرید چسب


راهنمای خرید چسب

در زمان خرید چسب بایستی به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

در ابتدای امر شاید خرید چسب برای خیلی ها امری بسیار ساده بنظر آید، اما در هنگام خرید چسب بایستی به فاکتورهای زیادی توجه نمود.

در این مقاله سعی می شود در رابطه با فاکتور های مهم و مرتبط با چسب در زمان خرید آن اطلاعاتی مفید ارائه شود.

اولین و مهمترین قدم در خرید چسب این است که باید بدانیم از چسب میخواهیم بعنوان درزگیر استفاده کنیم یا جهت اتصال... این مورد به جرات مهم ترین فاکتور در زمان تعیین یا انتخاب چسب می باشد. این دسته بندی اولین و مهمترین اصل انتخاب در خرید است که مسیر خرید چسب را برای خریدار تا حدود بسیار زیادی مرتفع می نماید.

 

چسب پلی اورتان با کیفیت

 

قدم بعدی در انتخاب درزگیر و چسب بر اساس استفاده در محیط بیرونی یا محیط بیرونی است. چرا که انتخاب چسب بر اساس محیط بیرون با توجه به در تماس بودن با عوامل خارجی و اثرگذار همچون نور خورشید، سرما و گرما، در تماس باران و برف قرار گرفتن، ایجاد لایه قارچ و کپک و دیگر فاکتورها عواملی هستند که بشدت در عملکرد چسب و درزگیر تاثیرگذار هستند. چسب هایی که برای خارج از محیط ساختمان یا کارگاه استفاده می شوند، بایستی در برابر عوامل خورنده، عوامل شیمیایی و عوامل محیطی مقاوم باشند ولی چسب هایی که برای محیط داخلی استفاده می شوند به این مقاومت ها نیازی ندارند و بیشتر بحث بهداشتی بودن و نمای ظاهری آنها مهم است. 

 

چسب سیلیکون درزگیری

 

مرحله بعدی انتخاب چسب بر اساس محل اتصال و متریال استفاده با توجه به طیف چسبندگی که چسب مورد نظر را بایستی انتخاب کرد. بطور مثال چسب های پلی اورتان برای اتصالات و چسباندن فلزات، درزگیری فلزات بسیار کاربردی هستند در صورتیکه چسب سیلیکون برای درزبندی یا درزگیری شیشه و آب بندی های معمول و رایج مناسب هستند.

 

دسته بندی کلی چسب ها معمولا با توجه به دسته بندی زیر است که مهترین دسته بندی چسب ها می باشد:


چسب های فوری صنعتی، چسب سیلیکون، چسب استراکچر،چسب پلی اورتان، چسب ام اس پلیمر، چسب اپوکسی، چسب هات ملت(چسب گرماذوب)، چسب آناروبیک(چسب های بی هوازی)، چسب های حلالی، چسب پایه آب، چسب سیانو اکریلات، چسب بوتیل، چسب پی وی سی، چسب ممبران، چسب pva، چسب چوب.

 

 انتخاب درزگیر بر اساس محل درزگیری و آببندی:

نوع درزگیر انتخابی با توجه به محل درزگیری که متریال شیشه، بتن، فلز، سنگ، سرامیک، چوب، ورق پلی کربنات، ورق پی وی سی، شیروانی، آردواز، ساندویچ پانل، پنجره یو پی وی سی، پنجره آلومینیومی یا پوشش سقف میتواند باشد، بایستی انتخاب گردد. چرا که هر کدام از درزگیرها قدرت چسبندگی متفاوتی نسبت به بقیه درزگیر ها از نظر چسبندگی به آن سطح و ماندگاری چسب در سطح دارد.

 

خرید چسب در تهران

 

اصولا درزگیرها به دسته های ذیل تقسیم بندی می شوند:
سیلیکون استوکسی، سیلیکون خنثی، سیلیکون ماستیک (اکریلیک سیلیکونایز)، ماستیک پلی اورتان، درزگیر ضد حریق، درزگیر ام اس پلیمر، درزگیر پلی سولفاید، درزگیر بیتومن، درزگیر ای پی دی ام(epdm)

مرحله بعدی دستور العمل استفاده از چسب و درزگیر بر اساس برگه اطلاعات فنی شرکت تولید کننده می باشد که در آن محل کاربری و دیگر مشخصات فنی چسب در آن قید شده است. ترجیحا بایستی که چسب و درزگیر را به اندازه محل نگهداری چسب و درزگیر حتما بایستی مطابق با دستورالعمل شرکت تولید کننده باشد.

تمامی حقوق این سایت برای شرکت رایمند تجارت محفوظ می باشد