نکاتی مهم در خصوص چسب پلی اورتان با کیفیت


نکاتی مهم در خصوص  چسب پلی اورتان با کیفیت

محل استفاده چسب پلی اورتان

 

ابتدای امر باید بدانیم استفاده از چسب پلی اورتان در کدام صنعت و جهت چه کاری قرار است استفاده شود که به تفکیک در مورد آنها توضیح داده خواهد شد.

 

1-استفاده از چسب پلی اورتان جهت اتصال شیشه به فلز در صنایع خودرو سازی که به چسب پلی اورتان شیشه اتومبیل نیز معروف می باشد:

این چسب در حقیقت یکی از مهمترین چسب های پلی اورتان می باشد که خریدار آن بایستی حتما در مورد خرید به موارد فنی چسب دقت بسیار نماید.چرا که اگر چسب پلی اورتان مناسب خریداری نشود براحتی شیشه نصب شده بر روی بدنه اتومبیل جدا شده و منجر به خسارت های شدید می گردد. 

 

چسب پلی اورتان خودرویی

 

  1. ابتدای امر بایتسی از میزان سختی (یا همان shore A ) چسب پلی اورتان آگاهی پیدا کند که اشتباها بجای چسب پلی اورتان مخصوص اتومبیل یا همان چسب پلی اورتان اوتومتیو چسب پلی اورتان ساختمانی خرید ننماید. 

  2. برگه اطلاعات فنی چسب حتما از طریق سایت شرکت تولید کننده قابل دسترسی باشد که براساس موارد درج شده در برگه اطلاعات فنی و مشخصات ذکز شده بتواند نیاز فنی خود جهت استفاده از چسب پلی اورتان را حل نماید.

  3. چسب پلی اورتان سالم و با تاریخ به هیچ وجه نباید حالتی همچون آدامس پیدا کند و زیادی کشیده شود. اگر این اتفاق بیفتد نشان دهنده این است که چسب منقضی شده و استفاده از آن عملا کارایی لازم را نخواهد داشت.

  4. چسب پلی اورتان خودرویی معمولا بایستی به گونه ای باشد که موقع تزریق در ان حباب دیده نشود . اگر این اتفاق بیفتد نشان دهنده استفاده بیش از حد حلال در چسب پلی اورتان است که قطعا شرکت تولید کننده جهت مزیت قیمت رقابتی آن را تولید نموده.

  5. معمولا پلی اورتان های با میزان سختی ( shore A ) بالای 55 بعد از منقضی شدن سفت شده که نشانه منقضی شدن چسب است.

  6. این نکته موقع خرید چسب پلی اورتان بسیار بسیار حیاتی است که الزاما سفت بودن و یا شل بودن اولیه چسب که در دست میگیریم نه نشان دهنده کیفیت بالای چسب پلی اورتان است و نه نشان دهنده مشکل دار بودن آن . چرا که این مورد از طرف شرکت تولید کننده انجم میشود که نوع پکینگ را با تنظیمات خاص دستگاه پکینگ یا کاهش میزان طولی چسب و افزایش در قطر یا دیگر موراد محکم تر تولید میشود.

2-استفاده از چسب پلی اورتان جهت درزگیری در فواصل بین درزهای موحجود در ساختمان چه درزهای بیرونی و چه درزهای خارجی ساختمان:

این چسب معمولا بعنوان درزگیر استفاده میشود که به ماستیک پلی اورتان نیز توسط مشتریان چه در بازار و چه در بین مصرف کنندگان رایج شده. معمولا از ماستیک پلی اورتان با سختی 35 تا 45 جهت درزگیری ها انجام میشود. از پلی اورتان های با میزان سختی پایین نباید جهت درزگیری در سطوح عمودی استفاده کرد. چرا که اصطلاحا ریزش در سطوح عمودی این نوع پلی اورتان ها بالا بوده و براحتی موقع تزریق بعد از چند دقیقه از سطوح سور می خورند. 

 

درزگیری نمای بیرونی با ماستیک پلی اورتان

 

یکی از معایب مهم چسب پلی اورتان علی الخصوص چسب پلی اورتان سوسیسی سفید این است که در مجاورت نور خورشید تغییر رنگ داده و زرد میشود که دلیل آن استفاده بیش از حد از سالونت بوده که در چسب پلی اورتان استفاده شده . اگر قرار است چسب پلی اورتان جهت درزگیری متریال فلزی انجام شود بهتر است از پلی اورتان های با شور 40تا45 استفاده شود . اما اگر قرار است جهت درزگیری درز بتن از پلی اورتان استفاده شود بهتر است از پلی اورتان با شور 35تا40 استفاده شود.

 

چسب پلی اورتان ساختمانی آکفیکس

 

استفاده از پلی اورتان بعنوان چسب و استفاده از پلی اورتان بعنوان درزگیر دو مورد متفاوت بوده که خود میتواند کمک بسیار مهمی در موقع خرید به خریدار کند. هیچ موقع جهت درزگیری فواصل بین ساختمان از پلی اورتان با سختی 45 به بالا استفاده نکنید مگر درزگیر یا همان تریم شیشه اتویمبیل که معمولا از پلی اورتان با سختی 50تا60 استفاده میشود و هیج موقع هم از پلی اورتان با میزان سختی 35تا45 جهت اتصال شیشه اتومبیل استفاده نکنید.  

تمامی حقوق این سایت برای شرکت رایمند تجارت محفوظ می باشد